AFO - KAFO - DAFO
AFO - KAFO - DAFO

AFO - KAFO - DAFO

 

AFO (Ankle Foot Orthosis) ayak bileği ortezini ifade eder. AFO, nörolojik hastalık gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ayak bileğinde hareket kaybı, kontrol kaybı ve yürüme problemlerinde, ayak bileği deformitelerinde ve kas zayıflığının dengelenmesinde destek olarak kullanılan alt ekstremite ortezleridir. Bununla birlikte ayak bileği ekleminin korunmasına ve çalışmasına destek olarak kullanılırlar.

 


KAFO (Knee Ankle Food Ortez); KAFO Diz Ayak Bilek ve Ayak Ortezi dir. Ayak bileği 90 derecede sabitleyen , diz 180 derecede veya gerektiğinde istenilen açı verilebilen, eklemli diz mafsalıda uygulanabilen, dizi extansiona zorlayan, diz üstünde femurun 3 te 2 sini kaplayan veye ischiuma kadar uzanan ortezdir.

 


DAFO (Dynamic-ankle-foot-orthosis / Dinamik-ayak-bilek- ortezi)
Özel termoplastik materyallerle farklı ölçü alma metodları uygulanarak hazırlanan, ayağın, ayak bileğinin ve hatta bazı durumlarda diz ekleminin biyomekanik yönden hareketlerine yardımcı olması için tasarlanmış cihazlara denir.
Dafo uygulama prensibinin temelini, olmaması gereken hareketi kısıtlamak, dinamik olarak eklem hareketlerini asiste etmek veya her ikisininde aynı anda uygulanması oluşturur. Farkındalık Dafo konseptinin temel ilkelerindendir.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014